Årskurs:
F
Rålambshovsskolan, Stockholm Grundskolor · Senast uppdaterad: 12 januari 2021
Samband och förändring kap 2.
Pedagogisk planering:
Samband och förändring; åk 9
Syfte och långsiktiga mål
Under momentet ska du få möjlighet att:
· formulera och lösa problem med hjälp av matematik samt värdera valda strategier och metoder
· välja och använda lämpliga matematiska metoder för att göra beräkningar och lösa rutinuppgifter
· använda och analysera matematiska begrepp och samband
· använda matematikens uttrycksformer för att kunna samtala om, argumentera och redogöra för frågeställningar, beräkningar och slutsatser
Lärandemål
Du ska kunna:
· begreppen som tillhör kapitlet
· rita koordinatsystem
· ange koordinaterna för en punkt i ett koordinatsystem
· beskriva proportionella samband med hjälp av diagram och formler
· beskriva och tolka olika typer av samband och förändringar m.h.a funktioner och räta linjens ekvation
· uttrycka förändring och förändringsfaktor samt beräkningar med procent
Begrepp: x-axel, y-axel, koordinatsystem, origo, koordinat, linjära samband, jämförpris, storhet, diagram, graf, formel, proportionell, proportionalitet, konstant, variabel, funktion, linjär funktion, räta linjens ekvation, procent, förändringsfaktor, procentuell förändring
Undervisning
· Genomgångar och lärarledda gruppdiskussioner
· Enskilt arbete
· Problemlösning i gruppform
Underlag för bedömning
Skriftliga diagnoser/stenciler och test samt muntliga diskussioner enskilt och i grupp.
Vecka |
Lektion 1 |
Lektion 2 |
Lektion 3 |
Lektion 4 |
2 |
|
Repetera procent från åk 7 & åk 8. |
2.4 Procentuell förändring s.74 - 77
|
Fortsätta med 2.4 Övningsblad 2.4 A |
3 |
Digitalt pass 2.5 Repetition 2.1 – 2.3
|
2.5 Upprepad procentuell förändring s.78 - 81 |
Fortsätta med 2.5 Övningsblad 2.5 |
Repetera hela kapitlet |
4 |
Stor uppgift tillsammans
|
Begreppstest och Kapiteltest |
Basläger alt hög höjd |
Basläger alt hög höjd |
5 |
Digitalt pass
|
Repetera problemlösning hela kapitlet |
Repetera problemlösning hela kapitlet |
Repetera problemlösning hela kapitlet |
6 |
PROV problemlösning
|
Kapitel 4 startas upp Prio från 7 till 9 |
|
|
Innehåller inga läroplanspunkter
Innehåller inga matriser
Innehåller inga uppgifter