Många av barnen är intresserade av att bygga med olika material och detta vill vi ta tillvara på och vidareutveckla. Under höstterminen visade barnen intresse för bokstäver och olika former, detta kommer vi att vidareutveckla med olika material. Vi kommer också i vårt arbete försöka få in mer digital teknik som ett komplement till vårt andra arbete. Vi kommer att använda oss av barnkonventionen och kompisböckerna. Materialet bygger på barnkonventionen, i vårt arbete i grupperna.
Syfte och mål, Vart ska vi?
Syfte - Vi vill att barnen ska få möjlighet att uppleva och arbeta med olika tekniker både på ett analogt och digitalt plan. Vill också att barnen får arbeta med den digitala tekniken på ett annat sätt än de gör hemma.
Målkriterier
Vi vet att barnen utvecklas gentemot målen när vi ser barn som:
Metod – Vi kommer att se till barnens intresse och önskemål genom att plocka upp det när vi planerar våra olika aktiviteter. Vi vill introducera lite nya byggmaterial och försöka vidareutveckla det material och de tekniker som barnen använder sig av idag. Genom att plocka in olika digitala hjälpmedel i vårt arbete vill vi utmana barnen och få dem att upptäcka nya sätt att använda digital teknik.
Förutsättningar - Vi kommer att arbeta med detta under vårterminen främst på vår grupptid på torsdagar inomhus/utomhus. Barnen i gruppen är i åldrarna 4 till 5 år. Ansvarig för gruppen är Jessica.
Dokumentation - Barnens tankar och reflektioner som vi sedan plockar upp och arbetar vidare med i barngruppen. Vi använder oss av Ipad och foton sätts upp på vår dokumentationsvägg.
Förberedelser - Olika byggmaterial och digitala hjälpmedel så som iPad, webbägg, smartboard, olika målartekniker, experiment, räknesagor, teknikuppdrag m.m.