Matematik
Jag har sett ett intresse för räkning, sortering och former och kommer att utmana barnens olika matematiska förmågor vidare.
Matematik används i vardagen, i lek och i andra aktiviteter. Mina kunskaper om matematik framhålls som avgörande för att utforma en undervisning med matematiskt innehåll som på olika sätt kan inspirera barnen. Det handlar då om att skapa lärandetillfällen som ger utrymme till reflektion och samtal, att rikta barns uppmärksamhet mot olika matematiska begrepp och problem, skapa situationer som bidrar till logiskt tänkande, kommunicerande och resonerande samt att barn på olika sätt kan använda sig av matematik i vardagen.
Stategier/insatser?
• Räkning mellan 1-10
•
• Lägesbegrepp
•
• Benämna olika former i samtalen
•
• Sortera färger och saker
•
• Sång/ramsor, spela spel
•
• Använda kroppen som verktyg för att få in matematiken.
Mitt mål/Syfte
Att på ett lustfyllt sätt väcka nyfikenhet för matematiska begrepp. Att möta och fånga upp barnens intresse för matematik.