Skolbanken Logo
Skolbanken

Ämnen:

Slöjd

·

Årskurs:

7 - 9

Singla en boll

Ärentunaskolan, Uppsala · Senast uppdaterad: 30 augusti 2023

Namnet kommer från samma verb som i singla slant. Att singla med något betyder att kasta upp något i luften och gripa det med händerna. På nordiska muséet finns bollar bevarade som är närmare 200 år gamla, men tekniken lär vara mycket äldre än så. Bollens yta täcks med små stygn och blir stadig och tålig.

I det här arbetsområdet kommer du att göra en  boll av spillmaterial. Du tillverkar först en grundboll av tyg och garnrester, som du sedan täcker med langettstygn för att få en tålig yta. 

För att få godkänt på arbetsområdet ska du:

  • Rita/designa din boll utifrån ett tema
  • Planera ditt arbete
  • Singla en boll
  • Skriva en utvärdering

Mål

  • Att arbeta med broderi på ett annorlunda sätt som tränar både den spatiala förmågan, finmotorik och öga-hand-koordination. 
  • Att öva på arbetsprocessen, att gå från idé till färdig produkt. 
  • Att utveckla din förståelse för resurshushållning och hur det har sett ut historiskt i olika kulturer, med specifikt fokus på bollen som leksak. 
  • Att behärska de verktyg och redskap som används inom broderi. Hur de benämns och hur de används säkert och ändamålsenligt. 
  • Att läsa och förstå en arbetsbeskrivning.

Arbetsgång

Lektion 1:

  • Skissa och planera
  • Tillverka grundboll  

Lektion 2:

  • Sätt ut stödlinjer
  • kom igång med langettstygnen

Lektion 3-5:

  • Singla bollen

Lektion 6:

  • Utvärdera 

 

Bedömning

  Du kommer att bedömas utifrån:

  • Hur du planerar och utvecklar din idé – alltså hur du jobbar med form och färg och material för att styra hur det ska se ut.
  • Har du tänkt igenom det du ska göra?
  • Hur kombinerar du material och teknik för att åstadkomma det du tänkt (form och funktion)?
  • Gör du likadant som någon annan, eller har du en egen idé?
  • Vad har du inspirerats av? Vad betyder färger, former och mönster du valt för dig?
  • Hur du använder verktyg och redskap. Kan använda verktygen ändamålsenligt och hur noggrann är du?.
  • Hur du driver ditt arbete framåt. Läser du instruktioner, klurar du själv och diskuterar du med en kompis innan du ber om hjälp?
  • Hur du reflekterar kring din arbetsprocess. Kan du se vad som inte blev som du tänkt? Hur skulle du kunna göra det bättre/annorlunda?
  • Hur du använder slöjdspecifika begrepp. Kan du berätta om och beskriva det du gör?
  • Hur du motiverar dina val utifrån kvalitets- och miljöaspekter. Vilka egenskaper vill du att ditt färdiga föremål ska ha? Hur väljer du till exempel material och teknik för att åstadkomma det? 

 

Centrala begrepp

Singlad boll

Stoppnål

Fästa tråden

Ullgarn

Langettsöm

Geometri

Triangel

Åttondel

Symmetri

 


Läroplanskopplingar

förmåga att formge och framställa föremål i olika material med hjälp av lämpliga verktyg och hantverkstekniker,

förmåga att utveckla idéer samt välja och motivera tillvägagångssätt i slöjdarbetet utifrån syftet med arbetet, och

förmåga att reflektera över arbetsprocesser och resultat utifrån kvalitet, uttryck och hållbar utveckling.

Matriser i planeringen
Kunskapskrav slöjd åk 1-6
Uppgifter

Innehåller inga uppgifter

Hjälp och support

Academy

FAQ

Ge oss feedback