👋🏼 Var med och förbättra Skolbanken med oss på Unikum. Svara på formuläret här
Mål
Centralt innehåll (arbetsområde)
Arbetssätt
Vecka 10- hemundervisning
Under dessa två lektioner ska ni läsa kapitlet "träna till musik" på gleerups, göra en egen musikanalys av valfri låt samt skriva in en stegkombination till detta.
Vecka 11- På plats
Lektion 1 Tillsammans med er grupp väljer ni någon av era låtar
Lektion 2: (skapa dans)Titta på hur steg skulle kunna kombineras, på grundpulsen eller i halv /heltakt. Titta på hur man skulle kunna jobba i rummet, i olika nivåer samt hur man kan kombinera armar och ben.
Vecka 12-13
Skapa och öva. Ha koll på att gruppen är synkroniserade och i takt.
Vecka 14
Spela in danser. Titta på filmen, korrigera tills ni är nöjda.
Bedömning (kunskapskrav
Skriftligt: Använd er av mallen ”elevexempel” och fyll i vilka låtar som ni har valt och bpm. Gör en musikanalys och skriv in stegen under.
Praktiskt: Ni skall redovisa ert program genom att spela in det på en digital enhet.
Hjälpsamma länkar
Kapitlet "träna till musik" på gleerups:
https://gleerupsportal.se/laromedel/idrott-och-halsa-7-9/article/edb07037-96ea-4091-818a-968bde451cd7?page=9999
Klicka på en tangent till en låt för att testa din egen taktkänsla. Öva, öva öva på att ta ut takt:
https://www.all8.com/tools/bpm.htm
Här kan du söka på en låt och se vad den har för BPM:
https://songbpm.com/searches/4fd9e3e1-149a-402a-8448-43b4c58b6e88
Kvinna som visar några grundsteg i dans på youtube-kanal:
https://www.youtube.com/channel/UCCcqWaz6V-yktzkaCeg-Tfg
|
|||
E
Eleven kan delta i lekar, spel och idrotter som innefattar komplexa rörelser i olika miljöer och varierar och anpassar sina rörelser till viss del till aktiviteten och sammanhanget. I danser och rörelse- och träningsprogram till musik anpassar eleven till viss del sina rörelser till takt, rytm och sammanhang.
|
C
Eleven kan delta i lekar, spel och idrotter som innefattar komplexa rörelser i olika miljöer och varierar och anpassar sina rörelser relativt väl till aktiviteten och sammanhanget. I danser och rörelse- och träningsprogram till musik anpassar eleven sina rörelser relativt väl till takt, rytm och sammanhang.
|
A
Eleven kan delta i lekar, spel och idrotter som innefattar komplexa rörelser i olika miljöer och varierar och anpassar sina rörelser väl till aktiviteten och sammanhanget. I danser och rörelse- och träningsprogram till musik anpassar eleven sina rörelser väl till takt, rytm och sammanhang.
|
|
---|---|---|---|
Takt och rytm
|
Du rör dig till musikens grundpuls och använder grundpulsens rytm i dina steg. Du hittar 1:an i takten.
|
Du rör dig till musikens grundpuls och använder grundpulsens rytm i dina steg och utvecklar även med enklare
|
Du rör dig till musikens grundpuls och använder grundpulsens rytm i dina steg och kan hitta och använda svårare rytmer i musiken.
|
Rörelse
|
Du sätter enklare steg med benen och kan använda rummet i olika riktningar.
|
…och
Du klarar sammansatta steg, sätter stegen med benen och i stor utsträckning med armarna.
Du använder rum och nivå i dina rörelser
|
…och
Du rör dig med väl koordinerade och precisa rörelser. Du sätter stegen med benen och med armarna. Du använder hela din kropp
|
Planering och genomförande
|
Du har deltagit i planerande och genomförande av uppgiften. Du jobbar som en del av gruppen och hjälper gruppen att ta sitt arbete framåt.
|
|
|