👋🏼Vi håller på att göra om Skolbanken med nytt gränssnitt och nya förbättrade funktioner! Ta en smygtitt på Nya Skolbanken här

Skolbanken – inspiration och utveckling från hela landet

Schema för Medicin 1, VT 2021, från vecka 13

Skapad 2021-03-09 07:30 i Vuxenutbildning KV Karlskoga Vuxenutbildning
Gymnasieskola Medicin
Schema för Medicin 1, VT 2021 Från vecka 13

Innehåll

 OBS!! Schema ändring kan förekomma under vårterminen, jag ska försöka meddela er så fort jag kan. Gå in och kolla ofta på schemat ifall det har blivit någon ändring!!

              

 

Schema Medicin 1, VT 2021, 150 poäng 

                                              

 

 

  

Tidpunkt 

Föreläsning/ Seminarium 

Examination 

Vecka  13

 

 

Onsdag  

 31/3

På Teams

 

 

Halvtisdbedömning

8.00,Michaela

8.30, Alizia

9.00 Mehari                  

9.30,Ida

10.00,Anna

11.00,Sami

11.30, Johanna

12.00, Ali Reza

13.00,Azizullah

13.30,Zakariaa

14.00,Somaya

14.30,Zonny

15.00 Katrin

15.30 Mohammad

16.00 Suliman

16.30, Habtemariam

 

 

Obligatoriskt

Jag ringer upp er på Teams

 De som är klara med halvtidsbedömningen kan börja läsa på om nervsystemet och nervsystemets sjukdomar  på sidan 97- 130. 

 

Vecka 14

 

 

Onsdag  

7/4

9.00-11.00

Föreläsning

 

Nervsystemet och dess sjukdomar

Sinnesorganen och dess sjukdomar

 

Föreläsning i Aula 

Obligatorisk närvaro Blindkarta över nervsystemet

Läs på i boken om nervsystemet på sidan 97-146.

Individuell inlämningsuppgift om Parkinson sjukdom. Redogör för orsak, symptom, diagnos behandling och vård och omsorg vid Parkinson sjukdom. 

 

Lämna in senast den 18/4

 

 

Vecka 15

Onsdag 

14/4

Grupparbete 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Fredag 16/4

9.00-12.00

Grupparbete om Nervsystemets sjukdomar

Grupp 1, kl. 8.30- 10.00

Michaela

Anna

Ali Reza

Alizia

Habte

 

Grupp 2, kl. 10.30- 12.00

Johanna

Zakaria

Somaya

Zonny

Mehari

 

Grupp 3 ,kl. 12.30- 14.00

Aziz

Katrin

Mohammad

Suliman

Ida

 

 

 

 

Obligatorisk deltagande i skolan i B3

Betygsgrundande

Gruppredovisning om nervsystemets sjukdomar

inga hjälpmedel tillåtna

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Omtenta i Aula för de elever som har inte gjort tentan i 

Andningsorganen och cirkulationsorganen

Vecka16

Måndag

19/4

12.30

 

Tisdag 20/4 8.30 

Onsdag

21/4

Kl 9.00-11.00

 

 

 

Torsdag 22/4

12.30

Föreläsning  

 

Insatser vid olycksfall

Första hjälpen

 

 

Grupp 1 HLR : Zakaria, Somaya, Zonny, Katrin, Sarabi, Mehari, Ida, Michaela

 

Föreläsning om ,Mikrobiologi och infektionssjukdomar

 

 

 

 

Grupp 2 HLR: : Alizia, Anna, Sami, Johanna, Ali Reza, Aziz, Suliman, Habbte                                                                                                          

Föreläsning i Aula

Obligatorisk närvaro 

Hela klassen

 

 

B- Huset, Träna på HLR

 

 

 

 

 

Teams

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

B- Huset, träna på HLR

Vecka 17

Onsdag 

28/4

 

 

Föreläsning 

 

 

Matspjälkningsorganen

 

Föreläsning i skolan

 

Inlämningsuppgifter över matspjälkningsorganens sjukdomar

Gör studieuppgifterna 1,2, 3, 4, 5  i boken på sidan 294. 

Lämna in senast den 7/5

Vecka 18

Onsdag  

Teams  

17/2 

8.30-11.30 

 

 

Föreläsning 
 

Endokrina organen och dess sjukdomar

 

 

Föreläsning i Aula 

Obligatorisk närvaro

Grupparbete i skolan om endokrina sjukdomar

Diabetes,  hypo och hyper tyreos

 

Vecka 19

Onsdag 

 

12/5

8.30-12.30

 

Föreläsning om läkemedel

Betygsamtal

 

 

Obligatorisk närvaro 

Läs på om läkemedel på sida 448-466

Egen arbete i skolan om läkemedel

 

 

Vecka 20

Onsdag

19/5

 

8.30- 12.30

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 

Fortsättning betygsamtal om vi inte hinner med vecka 19