Skolbanken – inspiration och utveckling från hela landet

Spanska modersmål för åk 1-3

Skapad 2021-03-21 21:26 i Enheten för flerspråkighet grundskola Uppsala
Ämnesspecifik lokal pedagogisk planering för åk 1-3 anpassad till samtliga modersmål med följande rubriker: - Lärandemål - med förankring i kursplanens syfte - Undervisning - vilka delar från Centralt innehåll behandlas i undervisningen - Bedömning - baseras på kunskapskraven i årskurs 6
Grundskola 1 – 3 Modersmål
Bienvenid@s a la asignatura de español como lengua materna.

Innehåll

Lärandemål/Syfte

Undervisningen i ämnet modersmål ska syfta till att eleverna utvecklar kunskaper i och om sitt modersmål.

Genom undervisningen ska eleverna ges möjlighet att utveckla sitt tal- och skriftspråk så att de får tilltro till sin egen språkförmåga.

Genom undervisningen ska eleverna ges förutsättningar att utveckla sin förmåga att

Undervisning/Centralt innehåll

Undervisningen innehåller följande moment:

  • muntliga spel och ordlekar
  • samtal om elevernas vardagliga upplevelser och erfarenheter
  • samtal om bilder, filmer, drama
  • samtal om årstider-dagar-månader
  • samtal om högtider, traditioner och kultur
  • högläsning för elever
  • lekar, sånger
  • lästräning
  • skrivträning - bokstäver, ord, siffror
  • tema-arbeten
  • träning i att återberätta
  • digitala medier: dator, kamera, Ipad...

 

Genomförande

Eleven ska ha inflytande vid val av innehåll, arbetsmetoder och redovisningssätt.

 

 

 Läraren ska...

Bedömning/Kunskapskrav

I dina arbeten kommer läraren att bedöma på vilket sätt du:

  • talar på modersmålet och deltar i samtal om  bekanta ämnen, sätter ord på vad du tänker och tycker, dvs. framför egna åsikter
  • kan berätta med egna ord om dina upplevelser och vardagliga händelser
  • kan läsa, förstå och återberätta innehållet i enkla texter
  • utökar ditt ordförråd
  • kan stava och skriva enkla ord och meningar
  • uttrycker dig skriftligt - skriva enkla texter: meddelande och korta brev

Kopplingar till läroplanen

  • tillsammans med eleverna utveckla regler för arbetet och samvaron i den egna gruppen, och
    Gr lgr11
  • utgå från att eleverna kan och vill ta ett personligt ansvar för sin inlärning och för sitt arbete i skolan,
    Gr lgr11
  • svara för att eleverna får pröva olika arbetssätt och arbetsformer,
    Gr lgr11
  • tillsammans med eleverna planera och utvärdera undervisningen, och
    Gr lgr11
  • Syfte
  • formulera sig och kommunicera i tal och skrift,
    Ml
  • använda sitt modersmål som ett medel för sin språkutveckling och sitt lärande,
    Ml
  • reflektera över traditioner, kulturella företeelser och samhällsfrågor i områden där modersmålet talas utifrån jämförelser med svenska förhållanden.
    Ml
  • Centralt innehåll
  • Lässtrategier för att förstå och tolka texter samt för att anpassa läsningen efter textens form och innehåll.
    Ml  1-3
  • Strategier för att skriva olika typer av texter om för eleven välbekanta ämnen.
    Ml  1-3
  • Läsriktning och skrivteckens form och ljud i jämförelse med svenska.
    Ml  1-3
  • Ordföljd och interpunktion samt stavningsregler för vanligt förekommande ord i elevnära texter. Jämförelser med svenskans ordföljd, interpunktion och stavningsregler.
    Ml  1-3
  • Muntligt berättande för olika mottagare.
    Ml  1-3
  • Berättande texter och poetiska texter för barn i form av bilderböcker, kapitelböcker, lyrik, sagor och myter från olika tider och områden där modersmålet talas. Berättande och poetiska texter som belyser människors upplevelser och erfarenheter.
    Ml  1-3
  • Ord och begrepp för att uttrycka känslor, kunskaper och åsikter.
    Ml  1-3
Beröm eller ge feedback på det här materialet genom att skriva en kommentar här: