Ämnen:
Idrott och hälsa
·
Årskurs:
9 - 7
Åsö grundskola, Stockholm Grundskolor · Senast uppdaterad: 19 april 2021
Vi kommer på idrotten v.15-19 arbeta med kunskapskrav inom musik och rörelse. Ni kommer, i grupper, skapa egna koreografier. Dessa kommer sen redovisas v 19.
Rörelse till musik – expressiv dans v.15 - v.19 åk 9
Kunskapskrav: I danser och rörelse- och träningsprogram till musik anpassar ni till viss del/relativt väl/ väl era rörelser till takt, rytm och sammanhang.
Förmåga: Röra sig allsidigt i olika fysiska sammanhang. Ni kommer med dans som verktyg öva på att röra er allsidigt.
Syfte: Syftet under detta block är att ni som ska utveckla er förmåga att hålla takt och rymt samt räkna och anpassa era rörelser till musiken och dess sammanhang.
Lärandeaktiviteter: Ni kommer under lektionerna vara i grupper och koreografera en dans som ska vara i minst 2 minuter. Ni ska berätta en story eller förmedla en känsla med dansen.
Grovplanering
Grovplanering
Vecka |
Lektion 1 |
Lektion 2 |
15 |
Välj låt och börja öva steg. |
|
16 |
Simning |
Träna koreografi |
17 |
Träna koreografi |
Träna koreografi |
18 |
Träna koreografi |
Träna koreografi |
19 |
Examination |
Kristi himmel |
Bedömningssituationer: Under blocket kommer du och din grupp att få feedback och vägledning ifrån respektive lärare för att hjälpa dig/er att utveckla dina/era rörelseförmågor inom dans.
Under vecka 19 har vi en examination där du ska kunna hålla rätt takt och kunna den koreografi som din grupp övat in.
Bedömningsmatris
|
|
|
|
Rörelse |
I danser och rörelse- och träningsprogram till musik anpassar eleven till viss del sina rörelser till takt, rytm och sammanhang. |
I danser och rörelse- och träningsprogram till musik anpassar eleven sina rörelser relativt väl till takt, rytm och sammanhang. |
I danser och rörelse- och träningsprogram till musik anpassar eleven sina rörelser väl till takt, rytm och sammanhang. |
Räkning och takt |
Eleven räknar takten till musik med viss säkerhet |
Eleven räknar takten till musik med relativt god säkerhet |
Eleven räknar takten till musik med god säkerhet |
Koreografi |
Eleven utför steg med viss säkerhet och anpassar sina rörelser till viss del till takt, rytm och sammanhang |
Eleven utför steg med relativt god säkerhet och anpassar sina rörelse relativt väl till takt , rymt och sammanhang |
Eleven utför steg med god säkerhet och anpassar sina rörelse väl till takt, rymt och sammanhang. |
Innehåller inga läroplanspunkter
Innehåller inga uppgifter