👋🏼 Var med och förbättra Skolbanken med oss på Unikum. Svara på formuläret här
Vad: Öva på att tolka olika former av kommunikativa uttryck (bilder). Uttrycka avsikt.
Hur: Eleven får göra val med hjälp av figurklippta bilder i naturlig storlek.
Först presenteras eleven för de fysiska objekten och får då se och känna på dem. Sedan placeras de motsvarande bilderna på en kontrasterande bakgrund (en svart matta). Eleven får hjälp med att känna på de två bilderna för att på så sätt förtydliga vilken som är vilken, då eleven annars tenderar att välja bilden till höger.
När valet gjorts bekräftar personalen valet muntligt; "du vill ha...". Bilden byts ut mot det valda objektet och elev och personal interagerar en stund med detta.
Sedan tas objektet ifrån eleven och ett nytt val görs.
Varför: Initiera och avsluta kommunikation och uttrycker egna behov och känslor i kända sammanhang och miljöer. Reagerar igenkännande på språket i tal. Eleven deltar i att använda kommunikationsverktyg. Eleven deltar i att göra val.
Bedömning: Bedömning sker med återkommande avstämningstillfällen.