👋🏼 Var med och förbättra Skolbanken med oss på Unikum. Svara på formuläret här
Alternativ 1: Spring and Summer
Presentation av lektion genom Zoom In Zoom Out (Vår och Sommar Zoom)
Förståelse - Comprehension skills -When is summer? Learn about summer (material)
lyssna - listen
läsa - read
återberätta - retell
Fonemiska och fonologiska medvetenhet - phonics and phonetics
Phonics booklet
In my bucket L4 match and read
Alternativ 2: Olympiska Spelen - Summer Olympics*
Presentation av temat - Intro theme - All about the Olympic Games G
Gemensam läsning av boken - RAZ book - Summer Olympic Events multi-level
Level H for Yr lower 1-3
Level K for upper 1-3
Övningar och uppgifter
diskussioner för muntlig övning
Syfte - vilka kunskaper eleverna ska ges möjlighet att utveckla genom undervisningen?
Utveckla tilltro till språkförmågan
Formulera sig och kommunicera i tal och skrift
Intresse för att läsa och skriva
Uttrycka sig i andra uttrycksformer
Centralt innehåll - lärandemål. Vad ska eleverna få möjlighet att lära? Lärandemål ska ha stöd i kursplan men innehållet i kursplanen måste brytas ner till betydligt mer avgränsade och konkreta mål.
Läsa och skriva
Lässtrategier för att förstå och tolka texter
Läsriktning och skrivteckens form och ljud i jämförelse med svenska.
Tala, lyssna och samtala
Samtal om vardagliga företeelser och händelser.
Muntligt berättande för olika mottagare.
Modersmålets uttal i jämförelse med svenskans.
Texter
Berättande texter för barn i form av bilderböcker.
Beskrivande och förklarande texter för barn med anknytning till traditioner och företeelser i områden där modersmålet talas.
Språkbruk
Ord och begrepp för att uttrycka känslor, kunskaper och åsikter.
Ord och begrepp med anknytning till traditioner och företeelser i områden där modersmålet talas.
Andra mål (ur kommentarmaterialet)
Läsa och skriva
Undervisningen i modersmål ska hjälpa eleverna att utveckla strategier för att förstå vad de läser, till exempel genom att ställa frågor till texten, jämföra det lästa med egna erfarenheter eller prata med andra om sina läsupplevelser.
Tala, lyssna och samtala
I årskurserna 1–3 används uttrycket muntligt berättande för att understryka att det handlar om en mindre formell kommunikation, till exempel mellan eleven och en kamrat. Genom att eleverna blir uppmärksamma på hur talet låter, och får möjlighet att utveckla ett flyt i sitt eget talspråk, blir det lättare för dem att förstå vad andra säger, och att själva göra sig förstådda.
Texter
Elevnära texter är en bra utgångspunkt för mötet med litteratur, men skolan ska också öppna för nya insikter och vidareutveckla elevernas intressen och kunskaper.
Språkbruk
Kursplanen anger att eleverna genom hela grundskoletiden ska möta ord och begrepp för att uttrycka känslor, kunskaper och åsikter. Vilka specifika ord och begrepp som eleverna ska möta avgörs alltid av elevernas behov och de moment som undervis-
ningen för närvarande behandlar. Det är alltid värdefullt att behandla ord och begrepp som eleverna möter i sina sammanhang. Att lära sig ord och begrepp handlar inte enbart om att utveckla ett stort ordförråd.
Genomförande - Hur kommer vi att jobba? Vilka aktiviteter gör vi för att ge eleven tillfällen att öva och utveckla sin tal-, läs- och skrivförmåga?
Tema med tillhörande material - Vinter
Årstid / månader
Vad händer i naturen?
Vad händer med djuren?
Vädret?
Att hålla sig varm
Aktiviteter
Högtider
Aktiviteter
Läsning av modelltext
FÖRE läsningen
utvalda ord förklaras genom synonymer och motsatser
ge bakgrund genom att koppla till egen erfarenhet
UNDER läsningen
tänka högt och visa olika förståelse/lässtrategier
låt eleverna följa läsningen - uppmuntra till ljudning
välja ut ord som uttrycker känslor, kunskaper, åsikter
EFTER läsningen
återberätta i olika uttrycksformer som grupp, par och individuellt
bokstavsjakt (utvalda bokstäver)
hitta ordbilder
matcha och skriva ord till bild
Texttyp, struktur och språkliga drag
dekonstruktion av modelltexten
grammatik
Gemensam skrivning
välja text till bild (ordremsor, fraser, korta meningar)
skriva text till bild (ordremsor, fraser, korta meningar)
Individuell skrivning
skriva egen text till bild
rita och skriva