👋🏼 Var med och förbättra Skolbanken med oss på Unikum. Svara på formuläret här
Under kommande termin kommer barnen på Myran få möjlighet att utveckla sitt berättande med hjälp av digitalkamera, mobiltelefon och surfplattor.
Nuläge
Vi fortbildar oss detta läsår inom ”barns egna berättande- med kameran i fokus” vilket innefattar pedagogiska övningar med hjälp av kameran. Vi kommer tillsammans öva på att använda kameran, spela in avläsa och hantera bilder på ett medvetet och kritiskt sätt. I dagsläget använder vi mest surfplattorna som pedagogiska verktyg när vi arbetar med dokumentation. Nu ska vi utveckla det så att barnen blir mer delaktiga.
Syfte
Vi vill fortsätta, i ökad omfattning, erbjuda barnen verktyg för kommunikation. Genom pedagogiska förhållningssätt och med nya verktyg som tex digitalkamera och surfplattor kommer ge oss nya erfarenheter och möjligheter att utveckla barnens berättande. Vi vill att kameran kan få bli ett verktyg för barnen att upptäcka och synliggöra sin omvärld.
Mål
Målet är att alla barn på Myran ska få bli delaktiga i sitt eget berättande och använda digitala verktyg.
Genomförande
Inledningsvis så startar vi upp med barnens sommarbild där det ska få berätta/ visa något från sin ledighet. Nästa steg kommer handla om att låta barnen visa vad de upplever är roligt och vad som gör dem glada här på förskolan. Det kommer genomföras med hjälp av att barnen ska få använda kameran och att bli filmade.