Skolbanken Logo
Skolbanken

Ämnen:

Slöjd

·

Årskurs:

5

Textilslöjd åk 5 Ht-2022 Maskinsömnad /Emoji kudde

Västerhaninge Montessoriskola , Fristående Grundskolor · Senast uppdaterad: 6 september 2022

Du ska få skapa en Emoji med ett personligt och fantasifullt uttryck utifrån din egen idé . Du ska skissa din Emoji och sedan tillverka den av bomullstyg och med en sömnadsteknik Applikation. Vi avslutar med att tolka varandras Emojis.

Tidsperiod: 2-3 lektioner.

Vi startar terminen med att repetera symaskin och strykjärn genom att sy en vimpel.

Höstterminen 2022

Tidsperiod:6-7 veckor.

 

”En bild säger mer än tusen ord” - så lyder ett gammalt talesätt. Stämmer det? Är det verkligen så att en bild kan ge oss exakt vetskap om vad som gäller? Jo, visst är det så ! I den här uppgiften ska vi utgå från Emoji figurerna som vi skickar till varandra via sms. 

Du ska själv få sätta ihop just din figur. Du kan själv välja mellan vilka ögonbryn, ögon och mun som just din Emoji figur ska ha.

Med hjälp av vlisofix ska du sedan stryka fast dina ögonbryn, ögon och mun på en rund kudde. Denna teknik kallas för applikation.

 

 

Syfte:

Syftet är att få en allsidig utveckling så att förmågor utvecklas, lösa problem och utveckla ett handlingsmönster och känna tillit till sin egen förmåga att utifrån en idéutveckling formge och framställa slöjdföremål och värdera.

 

Så här kommer vi att arbeta:

  • Vi kommer att ha gemensamma genomgångar som visar hur du skall göra.
  • Alla kommer att tillverka sin egna Emoji kudde men kommer att få arbeta tillsammans då ni kan ta hjälp av varandra och kunna diskutera olika idéer och lösningsförslag.
  • Vi kommer att lära oss applikationsteknik.

 

 

Målet med undervisningen är att du ska:

  •  Följa en muntlig / skriftlig arbetsbeskrivning.

  • Skapa en egen Emoji- figur välja ögonbryn, ögon och mun.

  •  Använda symaskinen och strykjärnet på ett ändamålsenligt sätt.

  •  Olika tekniker och slöjdspecifika begrepp som hör till arbete.

  •  Klippa till tyget efter mallar.

  •  Ta ansvar för ditt arbete.

  •  Värdera och utvärdera ditt arbete muntligt / skriftligt

 
 

Bedömning:

Dina förmågor bedöms utifrån nedanstående punkter.

  • Hur du designar och framställer ditt föremål.
  • Hur du använder de redskap vi behöver.
  • Hur du utvecklar din idé.
  • Hur du driver arbetsprocessen framåt.
  • Hur du kan använda slöjdspecifika slöjd ord när du redovisar ditt omdöme om din arbetsinsats.
  • Hur du tolkar och för resonemang om din runda Emoji- kudde och dess utseende. 

 

 

Underlag för bedömning är:

  • Genomförandet av arbetet och resultatet.
  • Dina skisser, planering och reflektion av arbetsprocessen.

 

Bedömningen av elevens utveckling sker kontinuerligt under arbetsprocessen.

 
 
 
 

 

 

 

 


Läroplanskopplingar

förmåga att formge och framställa föremål i olika material med hjälp av lämpliga verktyg och hantverkstekniker,

förmåga att utveckla idéer samt välja och motivera tillvägagångssätt i slöjdarbetet utifrån syftet med arbetet, och

förmåga att reflektera över arbetsprocesser och resultat utifrån kvalitet, uttryck och hållbar utveckling.

Verktyg, redskap och maskiner, hur de benämns och hur de används på ett säkert och ändamålsenligt sätt.

Enkla former av hantverkstekniker och begrepp som används i samband med dessa.

Skisser, mönster och arbetsbeskrivningar, hur de kan förstås och följas.

Slöjdarbetets olika delar: idéutveckling, överväganden, framställning och reflektion över arbetsprocessen. Hur delarna i arbetsprocessen samverkar till en helhet.

Undersökande av olika materials egenskaper och användbarhet i det egna slöjdarbetet.

Hur färg, form och material bidrar till olika uttryck hos slöjdföremål.

Eleven formger och framställer på ett delvis genomarbetat sätt enkla slöjdföremål i olika material och med enkla hantverkstekniker. I slöjdarbetet använder eleven verktyg på ett säkert och i huvudsak fungerande sätt.

Utifrån syftet med slöjdarbetet och någon idé väljer eleven ett i huvudsak fungerande tillvägagångssätt. Under arbetsprocessen bidrar eleven till att formulera och välja handlingsalternativ.

Eleven beskriver på ett enkelt sätt arbetsprocessen och hur den har påverkat slöjdföremålets kvalitet.

Matriser i planeringen
Betygskriterier för ämnet slöjd i slutet av åk 6
Uppgifter

Innehåller inga uppgifter

Hjälp och support

Academy

FAQ

Ge oss feedback