👋🏼Vi håller på att göra om Skolbanken med nytt gränssnitt och nya förbättrade funktioner! Ta en smygtitt på Nya Skolbanken här

Skolbanken – inspiration och utveckling från hela landet

Pris på pizza.

Skapad 2021-10-15 10:21 i Gullstensskolan yngre Gullspång
Grundskola 6 Hem- och konsumentkunskap
I den här uppgiften kommer du att göra en prisberäkning och en prisjämförelse. Du kommer att ta reda på hur mycket det kostar att laga en pizza hemma och sedan jämföra det priset med vad det kostar att köpa en fryst bakeup pizza i en mataffär samt med en färdiglagad pizza i en pizzeria.

Uppgifter

  • Pris på pizza.

Kopplingar till läroplanen

  • Kunskapskrav
  • Eleven kan föra välutvecklade resonemang om relationen mellan konsumtion och privatekonomi samt om några vanligt förekommande varor och jämför då varorna utifrån deras pris, miljö- och hälsopåverkan.
    Hkk  A 6