Åldrar:
3 - 5
Kerstinsgårdens förskola, Borås Förskola · Senast uppdaterad: 24 januari 2024
Vi ska arbeta förebyggande och främjande för att motverka diskriminering och verka för lika rättigheter och möjligheter oavsett kön, könsöverskridande identitet eller uttryck, etnisk tillhörighet, religion eller annan trosuppfattning, funktionsnedsättning, sexuell läggning eller ålder.
Målområde (Vart ska vi?)
Vi vill att barnen skall känna sig trygga på vår avdelning och på vår förskola.
Syfte
På vår förskola arbetar vi med aktiva åtgärder som ett av våra prioriterade mål i verksamhetsplanen. Vårt syfte är att genom olika aktiviteter uppmärksamma barnen på de olika diskrimineringsgrunderna och göra dem mer medvetna om sin egen identitet.
Kartläggning (Var är vi?)
Barnen är insatta i de olika aktiva åtgärderna då vi arbetade med de förra året och då på ett väldigt omfattande sätt. Det är därför vi nu väljer att kartlägga barnen under sin vistelse på vår avdelning och med vår lärmiljö som hjälpmedel.
Arbetsmetoder
Vi följer vårt årshjul med aktiva åtgärder och varje månad jobbar vi med en aktiv åtgärd. Så här ser det ut:
Varje månad på ett ALT gör vi sedan en reflektion av den aktiva åtgärd vi har arbetat med.
Under utvecklingsdagarna gör vi en analys av de olika aktiva åtgärderna vi har arbetat med.
Genomförandet av undervisning (Hur gör vi?)
Läroplan (5)
respekt och förståelse för alla människors lika värde och de mänskliga rättigheterna, och
sin identitet och känna trygghet i den samt medvetenhet om rätten till sin kroppsliga och personliga integritet,
förmåga att lyssna på och reflektera över andras uppfattningar samt att reflektera och ge uttryck för egna uppfattningar,
samverka i arbetet med aktiva åtgärder för att förebygga diskriminering och kränkande behandling,
medvetet och aktivt arbeta med jämställdhet,
Innehåller inga matriser
Innehåller inga uppgifter