Alla åldrar
Trollhassel uteförskola, Eslöv · Senast uppdaterad: 3 mars 2022
Hur engagerar vi de yngre barnen i skogen? Vi provar att ta med de nya ficklamporna som vi sett att barnen varit väldigt nyfikna på.
Poststrukturellt informerade undervisningsupplägget
Med en poststrukturell ingång utgår man från barnens behov, intressen och erfarenheter. Vad är barnen intresserade av, vad väcker deras nyfikenhet? Detta är en ickelinjär undervisning, den bygger på relationen mellan barnen och deras miljö. Alltså är inget undervisningsmål bestämt i förväg. Här tar pedagogerna vara på tillfällen att stimulera, utmana och undervisa i samspelet med barnen.
Bakgrund och Syfte:
Här beskriver du varför vi vill skapa undervisning inom området ni valt och syfte med det. Detta utifrån observationer och reflektioner.
”Vi har sett och hört det här i barngruppen och vill öka barnens kunnande inom detta område..... eller...”
”I denna planerade undervisning vill vi uppmärksamma och skapa nyfikenhet hos barnen inom detta område ....”
I denna planerade undervisning vill vi skapa engagemang och lekglädje hos de yngre barnen just när vi är i skogen.
Mål:
Samtolkning
Här fyller du i målet med undervisningen och aktiviteten utifrån en pedagogisk dokumentation som visar barns intresse och processer.
”Vi vill skapa möjligheter för barnen att utveckla/lära sig mer om...”
”Vi vill ge barnen ökad kunskap om....”
”Vi vill göra barnen nyfikna på och utveckla...”
Välj och koppla läroplansmål längst ner på denna sida genom att klicka på "lägg till - läroplan" .
Vi vill öka barnens engagemang och lekstyrka i skogen genom att ta med föremål med hög agens
Aktivitet och Metod/Teori:
Metod: Postkonstuktionistiskt informerat undervisningsupplägg
Här fyller du i vilka aktiviteter kopplade till planeringen.
Samplanering
Vad ska vi göra(innehåll)?
vilka aktiviteter?
Leka och utforska med nya ficklampor
Hur ska vi göra(form)?
genomförande, material, barns delaktighet/inflytande...
barnen får arbeta två och två med en ficklampa och tillsammans utforska skogen
Vem/vilka(aktörer)?
vem eller vilka barn och pedagoger
Barnen i kottegruppem
Var(ute-inne-rum-plats)?
plats/situation
i skogen
När?
tidsperspektiv
förmiddagen en gång i veckam
Dokumentation
Genomförande
Här fyller du i vad som ska dokumenteras och hur aktiviteterna ska dokumenteras.
T ex genom samtal med barnen, observationer, barnens alster, film, ljud, foto mm
Vi har valt att fokusera på att dokumentera…….
Vem dokumenterar och när?
Koppla dokumentationerna i Unikum till denna planering.
Analys, utvärdering och reflektion:
Samvärdering/efterarbete
Reflektionsfrågorna används och besvaras i rutan för analys och reflektion nedan (inte här i planeringen).
Kopiera in frågorna nedan i analys och reflektionsrutan och besvara frågorna.
Vad- Hur- Vem/vilka blev det?
När-Var blev det?
Varför blev det som det blev? Möjlig vidareutveckling
Andra frågor att ha med i sin reflektion:
Vilket lärande/förändrat kunnande såg vi hos barnen? Hur visade det sig?
Vilka tankar, frågor, idéer och reflektioner har aktiviteterna väckt hos dig och barnen?
Var det svårt för någon att lära sig/delta? Varför?
Vad behöver ändras/utvecklas och hur gör vi det? Tankar och förslag på fortsatta aktiviteter och utmaningar utifrån barnens förmågor och intressen.
Läroplan (5)
nyfikenhet, kreativitet och lust att leka och lära,
självständighet och tillit till sin egen förmåga,
förmåga att fungera enskilt och i grupp, samarbeta, hantera konflikter och förstå rättigheter och skyldigheter samt att ta ansvar för gemensamma regler,
förmåga att använda och förstå begrepp, se samband och upptäcka nya sätt att förstå sin omvärld,
förmåga att utforska, beskriva med olika uttrycksformer, ställa frågor om och samtala om naturvetenskap och teknik,
Innehåller inga matriser
Innehåller inga uppgifter