Skolbanken Logo
Skolbanken

Årskurs:

8

Algebra

Tågaborgsskolan, Helsingborg · Senast uppdaterad: 10 mars 2022

Algebra består av viktiga vissa delar som använder mycket i verkligheten och under mattelektionerna t.ex. begrepp (variabel och numeriska och algebraiska uttryck), hur vi löser ekvationer, hur vi förenklar uttryck.

Syfte och mål för arbetet

Genom undervisningen i matematik ska du ges förutsättningar att utveckla din förmåga att:

• formulera och lösa problem med hjälp av matematik samt värdera valda strategier och metoder. (Problemlösning)


• använda och analysera matematiska begrepp och samband mellan begrepp. (Begrepp)


• välja och använda lämpliga matematiska metoder för att göra beräkningar och lösa rutinuppgifter. (Metod)


• föra och följa matematiska resonemang genom att använda matematikens uttrycksformer för att samtala om, argumentera och redogöra för frågeställningar, beräkningar och slutsatser. (Resonemang och kommunikation)

Arbetsgång

• Vi kommer att ha genomgångar och diskutera uppgifter enskilt, i par, mindre grupper samt klassvis.


• Vi kommer att ha räkning, enskilt, i par, mindre grupper samt klassvis.


• Vi kommer att lösa matematiska problem, enskilt, i par, mindre grupper samt klassvis.


• Vi kommer titta på samt värdera olika strategier och metoder för att lösa matematiska problem.

Bedömning

• Din förmåga att tydligt muntligt och skriftligt redovisa din kunskap och din förståelse inom området.


• Din förmåga att reflektera och delta i resonemang kring områdets olika delar.


• Din förmåga att kunna lösa uppgifter med flera olika metoder samt redovisa dem så att man kan förstå hur du har gjort.

Diagnoserna

Diagnoserna är ett hjälpmedel för dig att veta vad du behöver öva mera på, de bedöms ej.

Bedömningsunderlag

Jag kommer att bedöma din förmåga att...

  • - förstå matematiska begrepp
  •  
  • - använda symboler, formler och matematiska uttrycksformer
  •  
  • - välja och använda strategier och metoder
  •  
  • - göra beräkningar och lösa enkla rutinuppgifter och matematiska problem
  •  
  • - föra och följa matematiska resonemang

.inom området. Detta görs löpande under passen och utvärderas efter mattekollen.

 

 


Läroplanskopplingar

Innehåller inga läroplanspunkter

Matriser i planeringen
Grundmatris matematik
Uppgifter

Innehåller inga uppgifter

Varför Skolbanken?

Alla delar med alla

Planeringar i Unikum

Vem driver Skolbanken och varför?

Vem äger materialet?

Hjälp och support

Academy

FAQ

Ge oss feedback