Skolbanken Logo
Skolbanken

Ämnen:

Idrott och hälsa

·

Årskurs:

7 - 9

Pedagogisk planering orientering

Österslättsskolan, Karlshamn · Senast uppdaterad: 9 mars 2022

Beskriv arbetsområdet för eleven här. Ingressen kan rama in arbetsområdet och/eller väcka elevens nyfikenhet.

Syfte

  • Genom undervisningen ska eleverna utveckla förmågan att vistas i utemiljöer och naturen under olika årstider och få förståelse för värdet av ett aktivt friluftsliv.
  • Undervisningen i ämnet idrott och hälsa ska syfta till att eleverna utvecklar allsidiga rörelseförmågor och intresse för att vara fysiskt aktiva och vistas i naturen

Centralt innehåll

Genomförande

  • Genomgång och repetition av orienteringskartans tecken och färger.
    • Repetition av vad allemansrätten innebär i samband med orientering och vistelse i naturen.
    • Lekar och övningar som befäster kartteckenkunskaperna.
    • Övningar med karta i närmiljön i åk 7 vår.
    • Orientering i okänd miljö, friluftsdag vår i åk 7.
    • Genomgång av hur kartan passas med och utan kompass.
    • Övningar med karta och kompass i närmiljön i åk 8 och åk 9.
    • Orientering i okänd miljö, friluftsdag hösten åk 8 och hösten åk 9.
    • Kunna använda karta och andra tekniska hjälpmedel för positionering vid friluftsliv i åk 8 och åk 9.

Bedömning

Förmågan att orientera i olika miljöer med hjälp av karta och tekniska hjälpmedel.


Läroplanskopplingar

Att orientera i okända miljöer med hjälp av kartor och andra hjälpmedel för positionering, såväl med som utan digitala verktyg.

Rättigheter och skyldigheter i naturen enligt allemansrätten.

Matriser i planeringen
Matris orientering
Uppgifter

Innehåller inga uppgifter

Hjälp och support

Academy

FAQ

Ge oss feedback