Skolbanken Logo
Skolbanken

Ämnen:

Svenska

·

Årskurs:

4

Berättande text år 4

Ekängens skolor, Linköping · Senast uppdaterad: 14 juni 2022

Vi kommer att arbeta med berättande text. Vi kommer läsa, skriva och samtala kring olika berättande texter. Du kommer lära dig om språkliga drag, olika genrer, beskrivningar, gestaltningar, dialoger och budskap.

Mål

Målet med undervisningen är att du ska kunna:

Urskilja berättande textens struktur 

Resonera kring textens budskap

Sammanfatta textens huvuddrag
Känna igen en fabel
Skriva en fantasyberättelse med; En portal, två världar och magiska inslag 
Skriva miljö- och personbeskrivningar
Skriva händelser med problem och lösning 
Skriva dialoger med talstreck 
Träna på gestaltningar 

 

Ord och begrepp

- miljöbeskrivning

- personbeskrivning (yttre och inre)

- fabel

- problem och lösning

- talspråk och kroppsspråk

- Gestaltning 

 

Arbetsgång

Vi kommer att arbeta med att:

- läsa olika berättande texter såsom  fabler och fantasy samt diskutera dessa på olika sätt.

- göra olika övningar där ni ska träna på att berätta och göra gestaltningar skriftligt och muntligt 

- upptäcka och skriva miljöbeskrivning och personbeskrivning

- planera en berättande text genom att använda dig av de olika typiska dragen 

- träna på språk, kroppsspråk och inlevelse vid gestaltning

- göra övningar gemensamt och enskilt i läroboken "Klara svenskan år 4"

 

Vad bedöms?

Du kommer bli bedömd för det du gör under lektionerna: diskussioner, övningar och olika inlämningsuppgifter.

Den skriftliga inlämningsuppgiften: att skriva en berättande fantasytext och då både genom de typiska dragen och din förmåga att använda skrivregler. 

Du kommer läsa olika berättande texter och bli bedömd på din läsförståelse genom att svara på frågor till texten. 

Du kommer samtala i form av textsamtal och resonera kring olika diskussionsfrågor muntligt. 


Läroplanskopplingar

Lässtrategier för att förstå och tolka texter från olika medier samt för att urskilja texters budskap, både de uttalade och sådant som står mellan raderna.

Strategier för att skriva olika typer av texter med anpassning till deras typiska uppbyggnad och språkliga drag. Skapande av texter där ord, bild och ljud samspelar, såväl med som utan digitala verktyg.

Olika sätt att bearbeta egna och gemensamma texter till innehåll och form. Hur man ger och tar emot respons på texter.

Språkets struktur med meningsbyggnad, huvudsatser, bisatser, stavningsregler, skiljetecken, ords böjningsformer och ordklasser. Textuppbyggnad med hjälp av sambandsord.

Berättande texter och poetiska texter för barn och unga från olika tider, från Sverige, Norden och övriga världen. Texter i form av skönlitteratur, lyrik, dramatik, sagor och myter som belyser människors villkor och identitets- och livsfrågor.

Berättande texters budskap, språkliga drag och typiska uppbyggnad med parallellhandling och tillbakablickar, miljö- och personbeskrivningar samt dialoger.

Matriser i planeringen
Berättande text
Läsförståelse år 4
Uppgifter
Den magiska dörren

Hjälp och support

Academy

FAQ

Ge oss feedback